Tworzenie gier mobilnych w Flutter - zmiana ikony i nazwy aplikacji

Utworzony przez Łukasz Sujkowski, dnia 12.12.2022
 11118    0
Tworzenie gier mobilnych w Flutter - zmiana ikony i nazwy aplikacji
Jednym z ostatnich kroków przed publikacją naszej gry w Google Play lub App Store jest zadbanie o jej prezentację w systemie. Mowa tutaj oczywiście o ustawieniu odpowiedniej ikony oraz nazwy aplikacji. Operacja ta mogłaby wydawać się prosta, jednak osobom mniej doświadczonym może sprawić sporo problemów. W tym artykule cały ten proces krok po kroku.

Zacznijmy od zmiany nazwy. W przypadku Androida wystarczy wejść w plik android/app/src/main/AndroidManifest.xml, a następnie zmodyfikować parametr android:label="Tutorial", wprowadzając własną nazwę:

Zmiana nazwy aplikacji Flutter dla systemu Android

W przypadku system iOS, wchodzimy w plik ios/Runner/Info.plist wyszukujemy parametr <key>CFBundleDisplayName</key> poniżej mamy jego wartość <string>Tutorial</string>, zmieniamy na własną nazwę: 

Zmiana nazwy aplikacji Flutter dla systemu iOS

Ostatnim krokiem przy zmianie nazwy będzie wykonanie komendy flutter clean, a następnie flutter pub get. Po reinstalacji aplikacja zmieni nazwę.

Teraz zajmijmy się ikoną naszej aplikacji. W tym przypadku skorzystamy z moim zdaniem najbardziej uniwersalnego rozwiązania zarówno dla Windowsa jak i MacOS, czyli generatora plików ikon https://appicon.co/Przechodzimy na stronę, przesyłamy plik ikony w formacie PNG, dla iOS zaznaczamy iPhone oraz iPad, w przypadku Androida zostawiamy domyślnie, a następnie wciskamy przycisk Generate. Uzyskane w ten sposób archiwum ZIP rozpakowujemy. Wewnątrz powinny znajdować się dwa katalogi android oraz Assets.xcassets. Zacznijmy od Androida, zawartość folderu należy wgrać do folderu android/app/src/main/res:

Zmiana ikony aplikacji Flutter dla systemu Android

W przeciwieństwie do Androida, w iOS nazwy ikon są określane w pliku Contents.json przez co w projekcie mogą znajdować się pliki o zupełnie innej nazwie niż te wygrywane przez nas. Aby uniknąć bałaganu proponuje w pierwszej kolejności usunąć zawartość katalogu ios/Runner/Assets.xcassets/AppIcon.appiconset, a dopiero po tym wkleić do niego całą zawartość folderu Assets.xcassets/AppIcon.appiconset z pobranego przez nas archiwum ZIP:

Zmiana ikony aplikacji Flutter dla systemu iOS

To wszystko, jeśli podczas modyfikacji projektu wystąpiły problemy lub macie jakieś pytania odnośnie tego zagadnienia, zachęcam do komentowania artykułu.

Komentarze

This site is protected by ReCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Brak komentarzy...

Kategorie

Quixel  0
Blender  3
Unity  0
Flutter  5
Ogólne  3